Per pastąrąjį penkmetį NT rinka pasikeitė drąstiškai, todėl senos taisyklės jau nebeveikia, o naujos dar nesukurtos. NT brokeriai dalijasi į kelias stovyklas dėl daugelio prognozių ir klausimų. Vienas iš tokių – NT likvidumas: NT senas, tačiau centrinėje miesto dalyje, ar naujas, tačiau periferiniuose rajone.
Peržiūrėjus populiariaus skelbimų portalo Aruodas.lt NT Vilniuje skelbimus, galima nurodyti, kad šiuo metu Antakalnyje ir Žirmūnuose antrinėje rinkoje yra parduodami 61 dviejų kambarių (apie 40 kv. m) butai. Vieno kvadrato kaina svyruoja nuo 2.900 Eur. iki daugiau nei 4.600 Eur. Pirminėje rinkoje yra vystomi trys objektai.
Žemuosiuose Paneriuose ir Vilkpėdėje šiuo metu vystomas vienas objektas, kuriame siūloma naujos statybos su daline apdaila dviejų kambarių butai. Vieno kvadrato kaina čia svyruoja nuo 4.234 Eur. iki 4.600 Eur. Antrinėje rinkoje yra 9 panašūs butai ir jų kaina svyruoja nuo kiek daugiau nei 1.743 Eur. iki 3.600 Eur. Peržiūrėjus skelbimus, akivaizdžiai matosi, kad kaina tiesiogiai priklauso nuo įrengimo ir pastato būklės.
Panašūs kainų santykiai išlieka lyginant ir Naujosios Vilnios su senamiesčiu, Salininkų ir Fabijoniškių, Žvėryno ir Balsių mikrorajonuose esančius NT. Tokį patį kainų santykį galima pastebėti lyginant ir vieno, trijų kambarių butus ar namus.
„Žinoma tai labai subjektyvi peržiūra. Tačiau vystytojai geriau nei bet kas kitas įvertina aplinkos perspektyvą ir patrauklumą. Todėl NT pirkėjai jų veiksmus gali vertinti kaip indikatorių. Nors Vilniaus miesto savivaldybės architektas žadėjo didinti gyvenamųjų mikrorajonų patrauklumą, tačiau Vilniaus miesto savivaldybės vyr. architektas pasikeitė, o nauji miesto vystymo projektai kol kas nebuvo pristatyti. Todėl tiek dėl mažesnio vystytojų ir savivaldybės dėmesio, tiek dėl didesnio kainų atotrūkio tarp antrinės ir pirminės rinkos, geresnė investicija atrodo senas butas, tačiau centrinėje miesto vietoje, nei naujas gyvenamąjame rajone. Bet vėlgi, reikia atsižvelgti ir į kitus faktorius, kurie neleidžia absoliutinti situacijos. Žmonės paprastai ieško NT tose aplinkose, su kuriomis jau turi stiprų emocinį ryšį. Dažnai Pašilaičiuose ar Pilaitėje užaugę vaikai, patys kurdami šeimą ir ieškodami šeimos būsto akis kreipia būtent į šiuos rajonus. Žirmūnų mokyklas baigę vaikai, patys buto ar namo žvalgose Antakalnyje, Žirmūnuose, Balsiuose. Taigi apart statistikos ir metodinių aplinkybių vertinimo, pirkėjai ieško vietų, kuriose jaučiasi saugūs. Net jei NT perkamas nuomai“, – sako NT brokeris Vilniuje Edvardas Griškevič.
Kitos išlaidos
E. Griškevič pasakoja, kad pirkėjai pirkdami tiek naują, tiek seną NT objektą, turi labai atidžiai įvertinti jo išlaikymo ir įrengimo sąnaudas.
Galutinę vieno kvadrato kainą suskaičiuoti reikia jau su įrengimu. Deja, dažnai senos statybos buto remontas kainuoja brangiau nei naujos statybos buto įrengimas. Šią kainą sudaro ir senos elektros instaliacijos ar santechnikos pakeitimas, durų ar langų pakeitimas. 2022 m. statybos sąnaudos palyginus su 2021 m. pabrango 18,4 proc., medžiagos būsto priežiūrai ir remontui – 23,7 proc.
Statistikos departamento duomenimis, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų kainos 2022 m., palyginti su 2021 m., padidėjo 49,2 proc. Kietasis kuras pabrango 127,1 proc., skystasis kuras – 84,4 proc., šilumos energija – 83,1 proc., dujos – 58,9 proc., elektros energija – 46,2 proc. Taigi jeigu senas butas yra ne renovuotame name, išlieka didelė rizika gauti labai aukštas šildymo sąskaitas, ir tai neabejotinai mažins NT objekto patrauklumą ateityje.
Daugiau informacijos: