Nors Registrų centras skelbia, kad metus nekilnojamojo turto (NT) rinka pradėjo vangiai, sausį, palyginti su atitinkamu mėnesiu pernai, pirminės rinkos būstų pardavimai augo kartais (Vilniuje ir Klaipėdoje dvigubai, Kaune – net keturis kartus), skelbia NT paslaugų bendrovė „Inreal“. Šie duomenys leidžia daryti prielaidą, kad pirkėjų lūkesčiai keičiasi ir tai neišvengiamai turės įtaką NT kainoms.
NT brokeris Edvardas Griškevič atvirauja, Lietuvoje nuskambėjusios daugiabučių sprogimo istorijos patvirtino NT pirkėjų nuogąstavimus, kad gyvenimas senos statybos, nevisada tinkamai administruojamuose, daugiabučiuose, negali užtikrinti tokios gyvenimo kokybės, kurios tikisi kelis šimtus tūkstančių investuojantis NT pirkėjas. Tai reiškia, kad pildosi senos statybos daugiabučių eros pabaigos pranašystės. Arba senos statybos daugiabučiai bus renovuojami, arba griaunami, arba jų kainos kris, nes „chruščiovkes“ parduoti bus vis sunkiau. Tuo tarpu, vietos naujos statybos projektams ir pačių projektų nėra tiek, kad patenkintų rinkos poreikius. Todėl jų kainos gali stiebtis dar labiau, o sandorių skaičius augti.
Sąlygas diktuoja pirkėjai
Sausį visoje Lietuvoje iš viso įregistruota 6,5 tūkst. pirkimo – pardavimo sandoriais perleistų NT objektų – 13,1 proc. mažiau nei 2023 metų sausį, kai buvo įregistruota 7,5 tūkst. NT objektų pardavimų.
Vilniuje pirmąjį šių metų mėnesį įregistruota beveik 600 butų pardavimų (iš jų 244 naujos statybos), Kaune – apie 260 (iš jų 96 naujos statybos), Klaipėdoje – apie 140.
„Senos statybos daugiabučiai neišvengiamai jų gyventojams sukuria ir tam tikrą rutiną. Įprastai, čia nėra didelių automobilių stovėjimo aikštelių, todėl daugelis pasakoja apie vakarinius pasivažinėjimus aplink namą, o kartais ir visą rajoną, kol suranda vietą automobilio stovėjimui. Daugelio jų išlaikymas kainuoja brangiau, nei naujos statybos būsto, daugelis jų negali pasigirti sutvarkyta aplinka, vaikų žaidimų aikštelėmis ar sporto aikštynais šalia namo. Senas vamzdynas, siauros laiptinės ir laukianti renovacija. Tai tik keli pirminėje rinkoje būstų ieškančių pirkėjų argumentai“, – pasakoja Edvardas Griškevič.
Kardinalių kainos pokyčių nėra
2023 m. NT kainos pakilo vidutiniškai 1,7%. Antrinėje rinkoje kainų augimas buvo gerokai mažesnis. Visuose segmentuose senos statybos butų kaina 2023 metais pakilo vos 0,7 proc., – nurodo „Ober-Haus“ pranešime spaudai apie Lietuvos butų kainų indeksą (OHBI).
„Inreal“ duomenimis, 2024 m. sausį, Vilniuje kainos nepasikeitė ženkliai, kai kuriuose segmentuose pastebėtas kainų augimas, kuris siekė iki 2 proc.
Pirminėje NT rinkoje, ekonominės klasės būsto kaina siekia 2.769 Eur/kv. m, vidutinės klasės būstų segmente ši kaina siekia 3.936 Eur/kv. m, o presitižiniame segmente – 5.425 Eur/kv. m.
Kaune ekonominės klasės būsto kaina siekia 1.930 Eur/kv. m, vidutiniame – 2.823 Eur/kv. m, prestižiniame – 4.006 Eur/kv. m.
Klaipėdoje prestižinio segmento būsto kaina siekė 6.796 Eur/kv m. Vidutinio – 2.616 Eur/kv. m, o ekonominiame segmente būsto kainos augo 2 proc. ir šiuo metu siekia 1.786 Eur/kv. m.
NT brokeris Edvardas Griškevič pripažįsta, kad jau kelis dešimtmečius kalbama apie senųjų daugiabučių būklę ir jų renovacijos būtinybę. Kalbėdami apie „senuosius“ kalbama ne apie kultūros paveldą, o apie visuotinio deficito laikais statybus daugiabučius, kurie dažnam asocijuojasi su kiauromis sienomis ir prasta ne tik šilumos, bet ir garso izoliacija, statybos broku. Todėl senos statybos daugiabučius yra būtina renovuoti. Jeigu renovacijos programos įgautų pagreitį, tai neišvengiamai keistų NT rinką ir pirkėjų lūkesčius.
Daugiau informacijos:
Edvardas Griškevič
NT Brokeris, Urban Estate
Tel. +37064808069
El.paštas: edvardas.griskevic@urbanestate.lt