2 darbai, kuriuos atlikus NT parduosite 10 proc. brangiau

Daugelis iš mūsų nekilnojamą turtą (NT) parduoda vos kelis kartus gyvenime. Todėl tikimasi kuo sklandesnio, pelningesnio ir greitesnio proceso. Brokeriai, siekiantiems, kad NT pardavimas vyktų kuo profesionaliau, rekomenduoja nepamiršti šių dviejų NT paruošiamųjų namų darbų.

Paruošimas fotosesijai

NT paruošimas fotosesijai nėra tiesiog dulkių nuvalymas ir langų išplovimas. Labai skeptiškai apsižvalgykite ir įvertinkite savo NT, o jeigu matote trūkumų, kuriuos galite greitai ir nebrangiai pašalinti – padarykite tai. Nepatikėsite, bet vos kelios valandos ir keliolika eurų, skirtų naujam šviestuvui, paveikslui, užuolaidų ar seno kilimo pakeitimui nauju, gali Jūsų NT vertę padidinti net apie 10 proc.

Mokslininkai siūlo NT kainas Vilniuje vertinti pagal lyginamąją metodiką*. Metodikos autoriai rekomenduoja turtą vertinti pagal šiuos elementus: padėtis/vaizdas; dizainas ir patrauklumas; statybos kokybė; amžius; kambarių skaičius; landšaftas; šildymo ir vėsinimo būdai; garažas; energinė klasė; specialūs funkciniai elementai.

Yra ir išplėstinis elementų sąrašas, tačiau visose metodikos apie dešimtadalį turto vertės sudaro NT būklės vertinimas. Taigi, kuo NT atrodys naujesnis, tuo NT kaina bus aukštesnė.

Fotografai pataria turtą pardavimo fotosesijai paruošti, paslėpiant visus asmeninius daiktus, ypač nuotraukas, higienos priemones ar drabužius, augintinių žaislus ir dubenėlius.

Dokumentų tvarkymas

Antras namų darbas, kurį atlikęs NT pardavėjas nenusivils, yra dokumentų paruošimas NT pardavimui.

Tarptautinių NT įmonių konsultantu dirbęs brokeris Edvardas Griškevič pasakoja, kad Lietuvoje gyvenamojo NT pardavimas pas notarą tvirtinamas tik pateikus energinės klasės atitikties sertifikatą. Ši prievolė yra santykinai nauja, todėl daugelis NT savininkų tokio sertifikato dar neturi. Eilės pas specialistus Vilniuje nėra mažos, todėl kuo anksčiau bus pradėtas ruošti šis sertifikatas, tuo sklandžiau vyks pardavimo procesas.

„Pasiruošti sertifikatą dar iki pardavimo proceso pradžios verta dar ir dėl to, kad energinė būsto klasė yra svarbi nustatant NT kainą. Kartais NT pardavėjai patys nustemba, sužinojus, kad jų NT yra tokios aukštos energinės klasės. Tarkim, net senos statybos, bet puikiai prižiūrėtas ir atnaujintas namas, gali atitikti C ar B energinės klasės reikalavimus. Tai turi didelę įtaką NT kainai“, – atskleidžia E. Griškevič.

Kitas dokumentas, kurį dažniausiai pamiršta NT pardavėjai – žymos „Registrų centro“ išrašuose. Ypač jeigu turtas įregistruotas, kaip šeimos turtas arba neatliktas pakvitavimas ir todėl yra likusi žyma apie įsiskolinimą. Nuimti žymas yra greitas ir nebrangus formalumas. Tereikia kreiptis į „Registrų centrą“.

E. Griškevič pasakoja, kad NT brokeris Vilniuje visada padeda klientui kuo sklandžiau paruošti visus dokumentus dar iki pardavimo proceso pradžios. Taip išvengiama streso ir užtikrinamas sklandus NT pardavimas.

Daugiau informacijos:

NT brokeris Edvardas Griškevič

Telefono numeris: +370 648 08069

Elektroninis paštas: edvardas.griskevic@urbanestate.lt

* Raslanas, S., Tupėnaitė, L. 2005. Individualių namų vertinimo ypatumai, taikant lyginamosios vertės metodą. Ūkio technologinis ir ekonominis vystymas, 11(4), 233-241.