Ar dabar tinkamas laikas parduoti NT?

Amžinas klausimas kada geriausiai parduoti nekilnojamą turtą (NT). Ekonomistai vis primena ekonomikos ciklus, tačiau realybė diktuoja savo. 2006 metais ekonomistai vardijo priežastis kodėl turi kilti NT kainos, o 2008 metais krizė susprogdino visas pardavėjų ir pirkėjų optimistines iliuzijas. Šiuo metu, ekonomistai kalba apie krizę, tačiau NT kainos ir toliau kyla. Tad šiandien su tarptautinių NT įmonių konsultantu dirbusiu brokeriu Edvardu Griškevič kalbamės apie tai kuo pulsuoja NT rinka Lietuvoje ir ką jis pataria pardavėjams, klausiantiems NT pardavimas dabar yra pelningas sprendimas ar verčiau palaukti geresnių laikų.

Neapibrėžtumas mažėja

Visai neseniai išgyvenome pandemiją, vėliau Europoje prasidėjo karas, kuris atnešė ir energetikos krizę, o viską lydėjo rekordinė infliacija. E. Griškevič pasakoja, kad tokie kardinalūs pokyčiai negalėjo neatsiliepti NT rinkai, kuri ir taip jau buvo nepastovi, tačiau sulig mažėjančiu neapibrėžtumu, NT rinka įsisiubuoja.

„Rinka kelis mėnesius buvo sustojusi. Tiek pirkėjai, tiek pardavėjai laukė. Atrodė, kad visi žaidė nervų karą, laukdami kada kita pusė palūš. Panašu, kad komercinio NT segmente žaidimas tęsiasi, o gyvenamųjų namų ir butų segmente palūžo pirkėjai. Gyventojų perkamoji galia auga ir nepaisant nuosaikiai Europos centrinio banko keliamų palūkanų, NT rinka Vilniuje vėl grįžta į senas vėžias“, – pastebi E. Griškevič.

Tai patvirtina ir populiariausių NT skelbimų portalų statistika. Tarkim, aruodas.lt šiuo metu sulaukia kasdien vidutiniškai apie 143 tūkst. unikalių vartotojų. Vilniuje šiuo metu (2023 m. liepos 18 d. duomenimis) yra vos 3123 parduodamų objektų. Dar apie 1 000 namų ir butų siūloma įsigyti Vilniaus rajone. Todėl jau kelis mėnesius ir pardavimo trukmė trumpėja, nuo anksčiau vidutiniškai skaičiuoto mėnesio ar kelių iki dabar fiksuojamų vos dvejų savaičių. NT pasiūla Vilniuje yra ribota ir neatliepia vis augančios paklausos. Todėl galima manyti, kad NT kainos ir toliau nuosaikiai didės. Svarstyklės leidžiasi ne į pirkėjų pusę, tačiau NT pardavėjai gali nemažai išlošti.

Asmeninių finansų planas

Vis dėlto, kai klausiama ar parduoti dabar, ar palaukti, anot E. Griškevič, reikia įvertinti savo asmeninį biudžetą ir planus. Pagrindiniai klausimai NT pardavėjui: Ar parduodu savo vienintelį nekilnojamąjį turtą? Ar turiu planą kur investuosiu gautus pinigus? Kodėl noriu parduoti NT? Ar parduodu bankui įkeistą NT?

E. Griškevič pripažįsta, kad visi atsakymai į šiuos klausimus yra svarbūs, svarstant ar parduoti, ar palaukti. Kita vertus, svarbiausias klausimas yra ar aš galiu ir noriu pasirūpinti sau priklausančiu NT, o gal jis tampa akmenuku bate. Jeigu NT sukelia daugiau problemų, nei jų išsprendžia, tuomet tai reiškia, kad atėjo pats tinkamiausias laikas NT pardavimui ir įgyvendinti savo tikras svajones.

Konsultacija NT pardavimo Vilniuje klausimais:

 NT brokeris Edvardas Griškevič

Telefono numeris: +370 648 08069

Elektroninis paštas: edvardas.griskevic@urbanestate.lt