Pirkėjai ieškodami NT susiduria su dviem alternatyvomis: pirkti su daline apdaila ar įrengtą objektą. Užsienyje dėl laiko stokos ir teigiamai vertinamų standartinių sprendimų, pirkėjai žvalgosi tik pilnai įrengtų namų ar butų. Lietuvoje NT pirkėjai vis dar yra pasidalinę į dvi stovyklas.
Pirkėjų pasirinkimo tendencijos
Prieš kelerius metus NT vystytojai skelbė, kad beveik trečdalis pirkėjų renkasi ekonominio segmento būstus su pilna apdaila ir šis skaičius auga. Kas slepiasi po pilnos apdailos apibrėžimu, priklauso nuo projekto. NT brokeris Edvardas Griškevič pasakoja, kad terminas „pilna apdaila“ kol kas nėra apibrėžtas įstatyme, todėl pilna apdaila kai kuriuose projektuose reiškia dažytas sienas ir suklijuotas plyteles, rekuperacinę sistemą, įrengtas grindis, plintusus ar net sumontuotus šviestuvus. Kituose naujos statybos butuose su pilna apdaila galima rasti ir korpusinius baldus. O šiemet švedų bendrovė pasiūlė pilnos apdailos būstus net ir su minkštaisiais baldais.
„Pirkėjai renkasi naujos statybos būstus su pilna apdaila, nes dažniausiai apdailos sprendimus pirminėje rinkoje pasiūlo dizainerių komanda. Todėl tai visuomet yra funkcionalūs sprendimai. Kitas pirkėjų argumentas, greitis. Surasti puikią statybininkų komandą nėra lengva. Dažniausiai tenka stoti į eilę ir įkurtuves nukelti mažiausiai pusmečiui“, – pirkėjų motyvus vardina E. Griškevič.
Taupumas ir laisvė
Kita pirkėjų stovykla pirminėje NT rinkoje renkasi NT objektus su daline apdaila. Pagrindiniai pirkėjų motyvai yra du: kaina ir laisvė. NT brokeris E. Griškevič taip pat pastebi, kad neretai tiek dėl finansinių sumetimų, tiek dėl pirkėjų noro patiems susikursti savo svajonių namus, realizuoti namų su daline apdaila objektus yra lengviau, nei visiškai įrengtus. Tačiau ir čia vėl velnias slypi detalėse.
„Namai su daline apdaila yra pigesni, bet naujakuriai kartais džiaugiasi per anksti. Neretai naujakuriai į sąmatą neįtraukia kai kurių labai svarbių apdailos elementų ir vėliau nemaloniai nustemba dėl išaugusios sąmatos. Iš tokių galima paminėti, sienų glaistymą, elektros instaliacijos išvedžiojimą, šildomų grindų sistemos pajungimą, santechnikos darbus, nes vandens šildytuvo pajungimas nėra vienintelis darbas, kurį santechnikai privalo atlikti, rekuperacijos ortakiai ir kita. Taigi taupumas kartais gali kainuoti du kartus ir dar sukelti nemažą nusivylimą“, – patirtimi dalinasi E. Griškevič.
NT brokeris pasakoja, kad NT pirkėjai įsirengdami savo namus dažnai naudojasi puikiomis interjero dizaino programomis ir svetainėmis. Todėl gali patys sukurti ir dažnai sukuria puikius interjero dizainus, pritaikytus būtent savo svajonių erdvei. Vizualizacijose pasirinkdami net iki menkiausių smulkmenų, naujakuriai retai kada prašauna su spalvomis ir baldų pasirinkimu.
Nestandartiniai sprendimai tik namuose
Vienareikšmiškai pasakyti namų su daline ar pilna apdaila realizacija rinkoje yra lengvesnė neįmanoma. Tačiau NT savininkai, kurie planuoja parduoti NT objektą, save įspaudžia į kampą, jeigu pardavimo eilėje laukiančiame objekte pradeda eksperimentuoti su nestandartiniais sprendimais.
NT brokeris pasakoja, kad teko matyti marmuro plytelėmis išklotą visą namą. NT pardavėjas tuokart norėjo parduoti objektą už didesnę nei rinkos kainą. Natūralu, juk marmuras yra brangi medžiaga ir investicijos namo apdailai buvo nemenkos. Bėda ta, kad puikioje miesto lokacijoje esantis ir puikus namas ilgai nesurado pirkėjų, kurie šaltomis žiemos dienomis norėtų vaikščioti ant marmurinių grindų. O jas traukti ir kloti parketą būtų visiškai ekonomiškai nenaudingas sprendimas. Ši istorija patvirtina, kad tuokart namo su daline apdaila realizacija rinkoje būtų lengvesnė.
Daugiau informacijos:
Edvardas Griškevič
NT Brokeris, Urban Estate
Tel. +37064808069
El.paštas: edvardas.griskevic@urbanestate.lt